Земноводні – характеристики, життєвий цикл

Земноводні – холоднокровні тварини, які мають здатність жити і в воді, і на суші. Більшість з них спочатку дихає зябрами, а потім переходить на легеневе дихання.

земноводні тварини - Жаби, ропухи, саламандри, тритони, черв’яги

земноводні тварини – Жаби, ропухи, саламандри, тритони, черв’яги

Жаби, ропухи, саламандри, тритони, черв’яги – все це земноводні. Вони належать до холоднокровних тварин, температура тіла яких залежить від температури навколишнього середовища, і зустрічаються майже в усіх частинах світу. Шкіра у земноводних зазвичай тонка і волога і служить їм додатковим органом дихання, поглинаючи кисень з повітря. Але деякі ропухи і жаби мають товсту горбкувату шкіру, що допомагає їм виживати у помірному сухому середовищі.

Яйця в желе

Спосіб, у який розмножуються земноводні, унікальний у царстві тварин. Самки відкладають у воді яйця, вкриті слизом, що нагадує желе. З яєць вилуплюються пуголовки, в яких поступово розвиваються легені та кінцівки, необхідні їм для життя на суші. Деяким земноводним потрібно зовсім небагато води для того, щоб вони могли відкласти яйця. Зелена жаба відкладає ікру на вологе листя, а самець жаби-повитухи носить яйця, відкладені самкою, на своїх задніх ногах, занурюючи їх у калюжі. Австралійська квакша ковтає свою ікру і личинки вилуплюються у неї в шлунку, вистрибуючи потім з рота матері.

Ненажери

Усі земноводні – мисливці. Своїми опуклими очима вони вистежують здобич і ковтають її живцем. Невеликі жабки та саламандри живляться комахами та мальками риб. Великі ропухи заковтують мишей та птахів. Зазвичай вони сидять у засідці чи підкрадаються до своєї здобичі, а потім стрибають на неї з роззявленим ротом. У деяких жаб та саламандр довгий язик з липким кінчиком, який вони можуть рухко викидати і захоплювати ним комах.

Жаби й ропухи

Жаби й ропухи - земноводні

Жаби й ропухи – земноводні

Понад 80 процентів усіх щемноводних – ропузи і жаби, що належать до загону безхвостих амфібій. Вони мають довгі п’ятипалі задні кінцівки, пристосовані для стрибків, і коротші чотирилапі передні лапи, які пом’якшують приземлення під час стрибка. Хоч прийнято вважати, що жаби відрізняються від ропух тим, що пересуваються стрибками і шкіра у них не горбкувата, а гладка, учені вбачають різницю між ними тільки в особливостях розміщення хребців.

Саламандри і черв’яги

Саламандри і черв'яги

Саламандри і черв’яги

Тритони і саламандри мають короткі кінцівки і довгі хвости. Тритонами в Європі та Північній Америці називають саламандр, які ведуть переважно водний спосіб життя. Червяги належать до загону безногих земноводних. Вони нагадують великих черв’яків. У них тупі морди, пристосовані для риття ходів під землю і широкі роти. Полюють вони переважно вночі.

Залози

Пори, які містять отруту, можна виявити по всіх спині саламандри та обіч голови.
У шкірі всіх земноводних є спеціальні залози, які виділяють слиз для підтримання шкіри у вологому стані. Деякі з них також виробляють отруйні речовини з неприємним запахом для захисту від хижаків. Яскраві плями на шкірі вогняної саламандри попереджають хижаків, що вона отруйна.

Життєвий цикл земноводних:

Життєвий цикл земноводних

Життєвий цикл земноводних

Коли жаби спарюються, самець зазвичай сидить на спині самки до трьох днів. Тільки-но самка починає відкладати яйця у воду (метати ікру), самець викидає сперму, щоб запліднити їх. З яєць вилуплюються пуголовки, які поступово перетворюються в жабенят (цей процес називається метаморфозом) і переселяються з води на сушу.

  1. Самка жаби відкладає велику кількість яєць в озері чи в струмку. Яйця жаби захищені спеціальним слизом.
  2. Личинки жаб (пуголовки) вилуплюються з яєць приблизно через тиждень після того, як жаба відкладе ікру. Спочатку вони малорухомі.
  3. Пуголовки дихають пір’їстими зябрами і починають плавати з триденного віку. Живляться вони водорослями.
  4. Поступово пуголовки перетворюються в жаб, відрощубть кінцівки і легені для життя на суші, їхні хвости зникають.
  5. Перетворившись на дорослих тварин, жаби покидають водойми. Вони живляться невеликими комахами і згодом починають розмножуватись.
Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.