Цікаві факти про Новий Рік

Цікаві факти про Новий РікІснує багато легенд про Різдвяній ялинці, пов’язаних з духом або місцем, де мешкав дух, а також — з легендами про дерево Життя і Дерево пізнання Добра і Зла.Героєм найбільш популярної легенди став ватажок німецької Реформації Мартін Лютер. Одного разу у святвечір він ішов додому через ліс. Вечір був ясний і зоряний. Коли він прийшов додому, поставив ялинку для своєї сім’ї і прикріпив багато свічок до її густим гілках. Вогники на ній були схожі на зірки на небі.

Існує легенда про те, чому ми прикрашаємо ялинки блискучою срібною сухозліткою:

Давним-давно жила-була добра бідна жінка, у якої було багато дітей. Увечері перед Різдвом вона прикрасила ялинку, але у неї було дуже мало прикрас. Уночі на ялинці побували павуки і, переповзаючи з гілки на гілку, залишили на її гілках павутину. В нагороду за доброту жінки немовля Христос благословив дерево, і павутина перетворилася на блискуче срібло.

Існує версія, що першими Діда Мороза придумали гуни: у них був бог Йерлу, котрий у найперший день року приходив на землю. У цей день потрібно було ставити в будинках ялинки, оскільки у гунів ялина вважалася священним деревом. Виходить, таким чином, що цій традиції вже 5 тисяч років. Гуни і принесли її в Європу. Потім вони були розгромлені і залишилися тільки в Баварії, де і жили до XVI століття, ні з ким не змішуючись. Саме з Баварії новорічна ялинка «прийшла» в усі європейські країни.

Традиція встановлювати різдвяні ялинки набула широкого вжитку відносно недавно — в 19 столітті.

Саме тоді вічнозелені, пишні красуні стали регулярно встановлюватися в королівських і царських палацах Франції, Німеччини, Англії, Норвегії, Данії і Росії. Надбанням же простого люду ялинка стала лише в другій половині 19 століття.

У Росії Новий рік стали відзначати згідно з указом Петра Великого з 1 січня 1700 року.

До цього початок нового року відзначали 1 вересня. В указі Петра I йшлося: «За вельможних і проїжджим вулицями, біля воріт і будинків, учинити деякі прикраси з древ і гілок соснових, ялинових і ялинкових, чинити стрілянину з невеликих гармат і рушниць, пускати ракети і запалювати вогні. А людям мізерними кожному хоча б по древу чи гілці на воротях поставити». Це свято з ялинкою (хоча при Петрові Великому ялинку не прикрашали, а прикрашали лапи, гілочки), прикрасами і карнавалами дуже полюбився російському народу.

В 30-е роки XIX століття ялинки ставилися на свято тільки в будинках петербурзьких німців. Публічно в столиці ялинки ставилися тільки в 1852 році. До кінця XIX століття ялинки стали головною прикрасою і міських, і сільських будинків, і в XX столітті стали невіддільні від зимових свят. Але в 1916 році різдвяні ялинки на російській землі опинилися в опалі. Як під час Вітчизняної війни дворянство відмовилося від мови Наполеона, так у імперіалістичну Священний синод закликав патріотів не ставити в будинках колючі деревця, тому що вони прийшли до нас з німецьких традицій.

В 1918 році на ялинку озброїлася радянська влада, але вже як на буржуазний забобон. У різдвяних казках не було ні Діда Мороза, ні зимової красуні Снігуроньки. Одна тільки релігія: вертеп, Віфлеємська зірка, хор ангелів і божественні чудеса, що їх посилають тільки добрим дітям. Тим не менш, багато хто продовжував святкувати Різдво підпільно. Крім того, залишалася язичницька традиція колядування на Святки.

Ялинка залишалася забороненою аж до 1935 року, коли з’явилася ідея святкувати не Різдво, а Новий рік. Віфлеємська зірка стала червоною п’ятикутною, і під прикрашеними ялинками країна, згідно з указом Сталіна, разом з Дідом Морозом зустріла 1935 рік від Різдва Христового. Але 1 січня став неробочим днем тільки в 1949 році.

Взагалі, традиція прикрашати ялинку дуже стародавня, понад 2000 років.

Раніше люди вважали, що всі дерева наділені добрими силами, що в них живуть добрі духи. Люди прагнули задобрити цих духів, розвішуючи на деревах пригощання і подарунки. Вічнозелена ялинка займала серед всіх дерев особливе місце: вона була священним центром, «світовим древом», символізуючим саме життя і нове відродження з темноти і мороку. Раніше замість іграшок вішали на дерева плоди різних дерев, наприклад:яблука — символ родючості горіхи — незбагненність божественного промислу яйця — символ життя, що розвивається, гармонії і повного благополуччя.

В Англії при дворі Генріха VIII в 1516 році була виставлена ялинка із золота, прикрашена трояндами і гранатами. А до того в Англії напередодні Різдва (цей звичай зберігся дотепер) було прийнято прикрашати будинок гостролиста (будяком), плющем і омелою (жимолостю).

У центральних графствах Англії вважалося, що якщо перша гілочка гостролиста, внесена в будинок, виявиться колючого — протягом року головувати в будинку належить господареві, а якщо листя будуть гладкими — господині. Вважалося, що гостролист відлякує відьом.

Звичай цілуватися під гілкою омели також зародився в Англії. Всякий раз, коли молода пара цілувалася під гілкою, юнак зривав ягоду; коли ягоди закінчувалися, закінчувалися і поцілунки. Зараз при оздобленні кімнат букетики омели є навіть на лампах і люсрах, і, за звичаєм, ви можете поцілувати людину, що стоїть в середині кімнати під букетиком омели.

У Скандинавських країнах омела є головним героєм новорічного свята. Її гілочки зазвичай покривають червоною та «срібною» фарбою, підвішують до них стилізовані зображення двох сердець і прикрашають стрічками.

У Франції брат Наполеона I Жером Бонапарт, будучи королем Вестфалії, наряджав різдвяну ялинку яскравими подарунковими листами, а його придворні-фаворити повинні були знімати їх. Перша ялинка була встановлена у Франції в саду Тюїльрі. Досі у Франції, в Провансі на ялинку за традицією вішають яскраво розфарбовані яєчні шкарлупки.

Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.