Що буде з людиною в космосі без скафандра?

Що буде з людиною в космосі без скафандраМи любимо дивитися фільми про космос, проте черпати з ним знання про життя не завжди вірно. Так, у фільмах показується, що людина, опинившись у космосі без скафандра, може вибухнути або заледеніти.

Людина вибухне?

Ні, людина не вибухне, скільки б яскраво це не показували у фантастичних фільмах. На то вони і фантастичні — закони жанру зобов’язують, але в реальності такого з людиною не відбудеться. Потрібно визнати, що логіка в цьому міфі все ж є, оскільки цілком логічно припустити, що з-за великої різниці тисків людина «надуется» і може луснути, як повітряна куля.

За фактом людина просто видихне все повітря, так як при перепаді тиску в скафандрі в 1 атмосферу, на м’яке піднебіння, площа якого можна умовно вважати за 4 квадратних сантиметри, навантаження буде 40 кілограм. Людина при всьому бажанні не зможе стримати повітря. І, звичайно, не вибухне. Людські тканини — не еластичний повітряна куля і не такі крихкі, як хмиз.

Людина замерзне?

Всупереч уявленням, людина, що опинилася в космосі без скафандра, не перетвориться на крижини і не стане миттєво замерзати, оскільки космос — вакуум, не холодний і не гарячий, там тепло передається випромінюванням, а воно у людини мізерно. Людина відчує прохолоду, а з поверхні тіла буде випаровуватися вода. Миттєве замерзання людині точно не загрожує — у відсутності атмосфери тепло буде відводитися від організму дуже повільно.

Рідини закиплять?

Кров у людини, що опинилася в космосі без скафандра, точно не закипить, так як якщо зовнішній тиск падає до нуля при кров’яний тиск 120/80 температура кипіння крові складе 46 градусів, а це вище температури тіла. Кров, на відміну від тієї ж слини, що знаходиться в закритій системі, вени і судини дозволяють їй перебувати в рідкому стані навіть при низькому тиску.

Вода, на відміну від крові, почне швидко випаровуватися, причому зі всіх поверхонь тіла, включаючи око. Також скипання води в м’яких тканинах викличе збільшення обсягу деяких органів приблизно вдвічі і пошкодження органів. Вважається також, що людина, опинившись у вакуумі, може відчути ознаки кесонної хвороби, але це малоймовірно, оскільки перепад тиску буде все в одну атмосферу.

Людина загориться?

Загорітися — не загориться, але може обгоріти. У космосі відсутній захист від ультрафіолету. На всіх відкритих ділянках тіла, які зазнали прямого сонячного випромінювання, з’являться ультрафіолетові опіки.

Людина задихнеться?

Так, людина задихнеться. Приблизно через 30 секунд він втратить свідомість, оскільки повітря, як ми знаємо, йому доведеться видихнути, людина випробує стан глибокої гіпоксії. Відбудеться втрата орієнтації та зору. Проте, якщо протягом півтора хвилин людини все ж помістити в кисневу камеру, то, найімовірніше, він прийде в себе.

В історії космонавтики було кілька прецедентів, коли людина відчував на собі розгерметизацію в космосі. 19 авгута 1960 року астронавт Джозеф Кіттінгер здійснював стрибок з висоти 31300 метрів. Герметичність правої рукавички Киттингера була порушена, чому рука сильно розпухла і боліла. У 1965 американський астронавт опинився у вакуумній камері, він втратив свідомість через 14 секунд. Він пам’ятав, що у нього за цей час закипіла слина мовою.

Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.