Найцікавіші факти про українську гривню

Найцікавіші факти про українську гривнюДва автора

Свою національну валюту Україна ввела в обіг 2 вересня 1996 року, хоча надрукована вона була чотири роки тому.

Дизайн гривень розробили українські художники Василь Лопата та Борис Максимов, які працювали під безпосереднім керівництвом тодішнього голови правління Національного банку України Володимира Матвієнка.

— Друзі мене агітували взяти участь у конкурсі, але мені ніколи було: закінчував роботу над ілюстраціями до «Кобзаря», — згадував Василь Лопата в одному зі своїх інтерв’ю. — Потім таки зважився і за тиждень склав ескіз пятігрівенной купюри з Богданом Хмельницьким. Допомагав Борис Максимов — загальна концепція, образ і гамма кольорів кожної банкноти, орнамент і унікальний шрифт — його рук справа.

А ось що розповідав про роботу над грошовими знаками сам Максимов:

— Наша робота була чітко розподілена: він (Лопата. — Ред.) займається портретами історичних осіб і малюнком на зворотному боці купюр, я ж виконую всю іншу роботу — дизайн, орнамент, геральдика. Мені довелося створити спеціальний цифровий ряд для українських грошей. Також ні на одній купюрі світу ви не знайдете такого рішення шрифту. Робота була вкрай складною, тим більше що її доводилося виконувати в дуже стислі терміни. У кожній купюрі потрібно було поєднати історичне минуле України та її сьогодення. Було необхідно відобразити в орнаменті, геральдиці, кольоровій гамі ту епоху, в якій жили Тарас Шевченко, Богдан Хмельницький чи Ярослав Мудрий, а в особливостях картушів і вигинах стрічок повинні були прочитуватися настрої цілого народу в певний історичний момент.

До речі

Для розмінної монети пропонувалися назви «сотий», «резана», але в підсумку все ж вирішили віддати перевагу звичній «копійці».

Це цікаво

Найбільш уважні громадяни помітили, що історичні особистості на купюрах мають деякий портретну схожість із самим художником — Василем Лопатою. На пряме запитання про причини такого явища Василь Іванович не раз з усмішкою відповідав, що будь-який художник підсвідомо в кожному портреті зображує себе.

Три покоління

Через два роки були випущені перші банкноти другого покоління, які в порівнянні з «канадськими» мали інший дизайн і поліпшену захист: локальний водяний знак, захисну стрічку з текстом, суміщене зображення, невидимі захисні волокна, приховані зображення, флуоресцентні елементи, спеціальні знаки для людей з ослабленим зором, магнітний номер і т. д.

Але час не стоїть на місці, і сьогодні ми маємо справу з банкнотами третього покоління. Гривні 2003 — 2007 років мають різні розміри в залежності від номіналу і — для кращого розпізнавання — переважаючий колір. Для того щоб ускладнити підробку (див. КОРИСНО ЗНАТИ), в них введені нові елементи захисту: тонований папір, світлий елемент водяного знака, захисні волокна і стрічка двокольорового флуоресценції, спеціальний магнітний код захисної стрічки, покращена рельєфна друк окремих зображень і т. д. Також гривні третього покоління мають захист, який визначається портативними детекторами, пристроями для рахунку банкнот і сортувальними машинами.

Канадське минуле

У зв’язку з тим, що на початку 90-х років в Україні були відсутні потужності по виготовленню банкнот, вперше національну валюту нашої країни — банкноти номінальною вартістю 1, 2, 5, 10 і 20 гривень — віддрукувала канадська компанія «Канадієн Банкнот Компані» в 1992-м. Однак в обіг було введено тимчасову валюту — український карбованець, розраховану на перехідний період.

Указ президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні» з’явився в ЗМІ 25 серпня 1996 року. У відповідності з ним грошова реформа в нашій державі проводилася 2 — 16 вересня. У перший же день реформи за встановленим курсом було перераховано у гривні ціни, тарифи, оклади заробітної плати, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ та організацій, вклади громадян. Протягом 15 днів у готівковому обігу одночасно використовувалися як гривні, так і карбованці (які поступово вилучалися), а після 16 вересня єдиним законним засобом платежу на території України стала гривня.

До речі, в цей перехідний період банківська система в буквальному сенсі була завалена грошима: за 15 днів реформи через неї пройшли близько 3 млрд штук банкнот і 700 млн монет.

В тему

Сьогодні українські банкноти друкуються на Банкнотній фабриці Банкнотно-монетного двору НБУ, введеної в експлуатацію в 1994-м. Папір для банкнот виготовляється Фабрикою банкнотного паперу НБУ в Малині.

Тільки цифри

Із-за фізичного зносу купюр Нацбанк щорічно вилучає з обігу близько 640 млн штук банкнот усіх номіналів. Переважна більшість з них (понад 80%) складають банкноти низьких номіналів — до 20 грн.

Гривня чи гривня?

Незважаючи на те, що українська валюта досягла вже цілком солідного віку, питання про те, як правильно говорити і писати російською мовою її назва, як і раніше викликає запеклі дискусії. Умовно кажучи, існує «український погляд» та «російський погляд» на цю проблему.

Згідно з офіційним повідомленням Національного банку України, Міністерства юстиції України та Української комісії з питань правничої термінології від 3 вересня 1996 року, назва української валюти «гривня» має відтворюватися як hryvnia. «Гривня — як пісня», — погоджуються українські філологи, маючи на увазі, що обидва цих слова відмінюються аналогічно.

У той же час в «Загальноросійському класифікаторі валют» назва української валюти звучить як «гривня». Прихильники цієї версії нагадують, що грошову одиницю Великобританії ми (як і росіяни) називаємо «фунт», а зовсім не «паунд».

Українські російськомовні ЗМІ негласно розділилися на дві частини. Одні в повній відповідності з офіційною позицією називають вітчизняну валюту «гривня». Інші (як правило, це видання, що мають інтернет-версію) називають її «гривня», керуючись тим, що саме слово «гривня» частіше з’являється в пошукових запитах.

Як розпізнати підробку

У нас є дві новини: погана і хороша. Погана полягає в тому, що гривню, як і кожну поважає себе валюту, підробляють. І тут приходить на допомогу хороша новина: система захисту українських банкнот знаходиться на одному рівні з системами захисту провідних валют світу. Щоб розпізнати можливі підроблені банкноти, у Нацбанку радять вивчити елементів захисту для візуального контролю.

Найголовніше — це водяні знаки-зображення, видимі при розгляданні банкноти проти світла. По-перше, це багатотоновий водяний знак, що повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти. По-друге, зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака.

Наступним елементом захисту банкнот є що знаходиться в товщі паперу захисна стрічка, з розміщеними на ній мікротекстами.

Також слід пам’ятати, що зображення на поверхні банкнот є рельєфними і легко відчуваються при дотику.

З інших елементів захисту фахівці відзначають наскрізний елемент (тобто зображення, виконані в одному місці з лицьового і зворотного боків, які при розгляді проти світла поєднуються або доповнюють один одного), а також використання оптично-змінних фарб, які змінюють колір при розгляданні банкноти під різними кутами зору. Крім того, при розгляданні банкноти під гострим кутом до джерела світла стає видимим зображення цифрового позначення номіналу.

Фахівці НБУ радять при перевірці банкноти не поспішати і не приймати рішення про її справжності на підставі одного елемента захисту — треба перевірити кілька з них.

У разі виникнення сумнівів людина повинна звернутися в будь-який банк для проведення безкоштовного дослідження відповідною установою НБУ. При цьому підроблені банкноти будуть вилучені з обігу без відшкодування їх вартості.

Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.