Літальні апарати – літаки, вертольоти, планери…

Літальні апарати – пристрої, які можуть літати. Літаки, вертольоти, планери, дирижаблі та повітряні кулі – усе це типи літальних апаратів.

Літальні апарати - літаки, вертольоти, планери

Літальні апарати – літаки, вертольоти, планери

Першим літальним апаратами були повітряні кулі та дирижаблі, які літали завдяки тому, що їх наповнювали газами, легшими за повітря. У 19 столітті сер Джордж Коулі в Англії та Отто Лілієнталь у Німеччині вперше здійснили польоти на планерах. Але саме винайдення бензинового двигуна у 1880-х роках зробило можливим появу моторних літальних апаратів важчих за повітря – літаків і вертольотів.

Перші літаки

Літаки – літальні апарати із закріпленими крилами, які створюють тягу, та рулями висоти і повороту. Перші літаки – їх називали аеропланами – з’явилися на початку 20 століття. Спочатку каркас літака робили з дерева та обтягували парусиною чи брезентом, щоб зменшити масу конструкції.

Що тримає літак у повітрі

Крила літака підтримують його в польоті. Горішня поверхня їх заокруглена, а нижня – пласка. Повітря повільніше обтікає нижню частину крила, ніж верхню, створюючи при цьому піднімальну силу.

Пропелер проти реактивного двигуна

Усі перші літаки були оснащені поршневими двигунами, що обертали повітряні гвинти, чи пропелери. Обертаючись, пропелер штовхав літальний апарат уперед. Більшість сучасних великих літаків оснащена турбореактивними двигунами. Реактивні двигуни спалюють паливно-повітряну суміш, при цьому створюється потік вихлопних газів, який штовхає літак уперед. Реактивні двигуни створюють більшу тягу, але вони дорожчі в експлуатації.

Що таке фюзеляж

що таке фюзеляж?

що таке фюзеляж?

Корпус літака називається фюзеляжем. У ньому розміщується екіпаж, пасажири, вантаж та устаткування. У передній частині фюзеляжу розміщена кабіна екіпажу, а ззаду міститься хвостове оперення, що складається з кіля та двох стабілізаторів.

Автопілот

Закрилки на задніх частинах крил збільшують піднімальну силу і зменшують швидкість під час приземлення, тоді як елерони та рулі повороту і висоти змінюють напрям руху. Ними зазвичай керує льотчик, але деякі сучасні літаки оснащені системою, яка називається «автопілот», коли положення закрилків та елеронів визначається за допомогою комп’ютера.

Найрізноманітніші літаки

види літаків, цікава інформація

види літаків, цікава інформація

Літаки бувають різні. Велетенські реактивні лайнери літають навколо світу, тоді як невеликі літаки перевозять людей, пошту та вантажі на короткі відстані. Деякі літаки замість шасі мають поплавки, щоб сідати на воду. Бойові літаки устатковані радаром, ракетами і бомбами. Біплани (літаки з подвійними крилами) використовуються для пошуково-розвідувальних робіт та в сільському господарстві, оскільки вони літають з невеликою швидкістю і можуть різко розвертатися в повітрі.

Основні дати в розвитку літальних апаратів:

 • перший літак, Орвіл таа Уілбур Райт

  перший літак, Орвіл таа Уілбур Райт

  1903 рік – Орвіл та Уілбур Райт здійснили перший керований політ на літаку «Флайєр-І».

 • 1937 рік – Британський інженер Френк Уіттл сконструював реактивний двигун. У 1939 році «Хейнкель-178» став першим реактивним літаком.
 • 1939 рік – Інженер Ігор Сікорський сконструював перший сучасний вертоліт.
 • 1947 рік – У США літак з реактивним двигуном «Белл Х-1» став першим літальним апаратом, що подолав швидкість звуку.
 • 1950-ті роки – Перші реактивні авіалайнери «Комет» та «Боїнг-707» почали здійснювати регулярні рейси.
 • 1970 рік – На пасажирських авіалініях з’явилися турбореактивний «Боїнг-747».
 • 1976 рік – Почав здійснювати пасажирські рейси надзвуковий авіалайнер «Конкорд».
Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.