Кохання з точки зору науки. Що коїться в головах закоханих?

Кохання з точки зору науки. Що коїться в головах закоханихЛюбов, як хвороба

Американський психолог Дороті Теннов у своїй книзі «Любов і закоханість» описала страсну романтичну любов як сліпий біологічний механізм, що забезпечив наших предків здатністю не тільки розмножуватися, але і якийсь час виховувати спільних дітей. Теннов не вважає закоханість справжньою любов’ю, а описує її скоріше як хворобливий стан, що має наступні симптоми.

1) Постійні нав’язливі думки про об’єкт закоханості.

2) Гостра, хвороблива потреба у відповідних почуттях об’єкта.

3) Відчуття ейфорії у разі взаємності.

4) Зосередженість на об’єкті закоханості до такої міри, що людина може ігнорувати важливі обов’язки і не вирішувати нагальні проблеми.

5) Сильний сексуальний потяг до об’єкта закоханості.

Любов як хімія

Велика кількість наукових робіт зазіхали на романтичну любов з тривіальною фізіологічної точки зору — учених цікавило, які біохімічні процеси сприяють романтичним почуттям. Наприклад, в одному експерименті дівчина-інтерв’юер підходила до молодим людям і залишала їм свій телефон після інтерв’ю. Виявилося, що чоловіки частіше передзвонювали їй, якщо до цього перейшли через гірську річку — збудження від фізичного навантаження сприяло романтичного інтересу. Деякі гормони та інші речовини зв’язують саме з любов’ю, зокрема такі.

1) Фенілетиламін — речовина, яка в невеликих кількостях (дуже мало!) виробляється в мозку. Саме воно багато в чому відповідальна за «божевільну» любов.

2) Окситоцин. Гормон, який виробляється в мозку і діє на статеві органи (і чоловіків, і жінок), а також сприяє виділенню молока у годуючих матерів.

Любов як трикутник

Психолог Зік Рубін запропонував розглядати романтичну любов як сукупність трьох елементів — любові, турботи та інтимності:

1) Прихильність — потреба в турботі, схваленні і фізичному контакті з іншою людиною. Наприклад, на прихильність вказує бажання терміново поскаржитися коханій людині, якщо вам погано або самотньо.

2) Турбота — стурбованість чужими потребами і щастям більше, ніж своїми власними. Почуття турботи змушує нас ставити на перше місце інтереси іншої людини, переживати за нього, прагнути допомогти і розрадити.

3) Інтимність означає спільні думки, бажання і почуття, які об’єднують двох людей. Чим більше інтимність, тим більше довіра між людьми, тим більше бажання ділитися ідеями та емоціями.

Любов як палітра

У своїй книзі «Кольори любові» психолог Джон Алан Чи не розглядав сутність романтичної любові, а її різновиди. Він порівнює любов з колірним колом. На ньому є три основних кольори, і вважав, що є три основних стилю любові. Назвав він їх красиво і по-грецьки — Ерос, “Лудос” і Сторге:

1) Ерос — любов до ідеального людині.

2) “Лудос” — любов як гра.

3) Сторге — любов-дружба.

Продовжуючи аналогію з палітрою, Чи запропонував, що три основних кольори можна комбінувати і створити додаткові кольори. В результаті вийде дев’ять різновидів любові.

Любов як дружба

Один з класиків психології любові» Елейн Хатфильд з колегами виділила два типи любові: співчутливу і пристрасну.

1) Пристрасна любов пов’язана з сильними і некерованими емоціями. Згідно Хатфильд, вона залежить від нашого виховання і випадкових обставин — обстановка або якісь особистісні характеристики людини сигналізують нам, що це «романтично» — і мозок отримує сигнал закохатися.

2) Співчутлива любов якісно інша, в ідеалі пристрасна любов повинна переходити в співчутливу. Така любов заснована на спільних цінностях, і її можна назвати любов’ю-дружбою, коли людям просто подобається спілкуватися, проводити разом час

12 відкриттів, які зробить чоловік, ставши батьком

 1. Квартира смертельно небезпечна

Всі предмети, що лежать нижче рівня твого пояси, будуть або знищені, або використані для нанесення каліцтв. 90% твоїх справ по «вихованню» дитя — це спроби врятувати його від травми.

 1. Сон — нова еротична фантазія

Вісім беспробудных годин — це прекрасніше, ніж прийняти ванну з Вірою Брежнєвої. Принаймні, на сон у тебе ще є сили.

 1. У тебе неприємний характер

Ти дізнаєшся себе в його примхи, в його бунті, його шкідливості. Схоже на маленьке криве дзеркало. Заодно зрозумієш, який скалкою в дупі ти був для своїх предків.

 1. Зате ти станеш ідеалом для дочки

Саме ти сформуєш її смак до чоловіків. Постарайся відповідати, якщо хочеш, щоб у тебе з часом з’явився пристойний зять.

 1. Не все залежить від тебе

Коли ти в перший раз упустиш дитину головою об підлогу (не «якщо», а саме «коли»), ти будеш молитися, щоб все закінчилося добре. Навіть якщо не знаєш жодної молитви і ніколи ні в кого не вірив.

 1. Ти — «поганий» слідчий

До двох років дитина навчиться маніпулювати твоєю дружиною, як Путін крутить Думою. Якщо не хочеш жити з маленьким диктатором, тобі самому доведеться командувати, карати і 50 разів на день говорити слово «ні». Неприємна роль, але хтось повинен це робити.

 1. Вільний час — коли він спить

Дитина — роботодавець, який не знає Трудового кодексу. Вихідних для нього не існує.

 1. Маленький — не значить тихий

Нехай він важить шість кіло — похнюпившись, він майстерно відтворює звучання ланки Су-35 в режимі атаки. Так, деякі ще хропуть уві сні. Басом.

 1. Хороший мультфільм можна подивитися 50 разів.
 1. Ти міг би вести переговори з терористами

«Він не хоче на вулицю. Ні, він хоче на вулицю. Ні, ці рукавички не підходять. Ні, він не буде просовувати ручку в рукавчик. Ні, він все ж не хоче на вулицю. Це — моя іграшка, хоч вона й чужа…» Всі переговори — м’яким голосом, з посмішкою і зменшувально-пестливими суфіксами.

 1. Щастя є

Дитина не тільки сам щиро переживає все, що відбувається, але і змушує тебе відчувати дуже гострі радість, ніжність, розчулення. Яким би циніком ти не був, від багатьох його вчинків і фраз тобі доведеться витирати сльози розчулення. І нічого тут соромитися.

 1. Ти конячка, і-го-го! :)
Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.