Азія – найбільший континент на Землі

Схили гір на Філіпінах прорізані терасами, на яких вирощують рис та інші зернові культури.

Схили гір на Філіпінах прорізані терасами, на яких вирощують рис та інші зернові культури.

Азія – найбільший континент на Землі. Він займає 30% земної суші, а за чисельністю населення переважає всі континенти, разом узяті.

Основні дані про Азію в цифрах:

  • Площа: 44 680 718 кв. км.
  • Населення: 3 477 000 000 чол.
  • Кількість країн: 48.
  • Найбільша країна: Росія, 75% території якої розташовано в Азії.
  • Найменша країна: Мальдіви (298 кв. км).
  • Найвища точка: г. Джомолунгма (Еверест, 8848 м).
  • Найбільше озеро: Каспійське море (376 000 кв. км).
  • Найдовша річка: Янцзи (6380 км).

На безмежних просторах Азії зустрічаються найрізноманітніші природні та кліматичні зони. Тут є і густі тропічні ліси, і родючі рівнини, і тундра, і спекотні пустелі. Десять найвищих вершин світу розташовані в Азії, як і найнижча точка земної поверхності – береги Мертвого моря, розташовані на 400 м нижче рівня Світового океану.

Природні кордони Азії

На північному заході Азія відділена Уральським хребтом від Європи. А на північному сході Берінговою протокою – від Північної Америки. Червоне море і Суецький канал відділяють Азію від Африки на північному заході.

Перепади температур

Північ Азії – холодний і переважно пустельний край. Там зустрічається мало рослин, які можуть використовуватися людьми та тваринами для споживання. Одне з найпівнічніших міст світу – заполярний Норильськ, де середньорічна температура дорівнює -10,9°С. Для порівняння нагадаємо, що в індійському місті Тірунелвелі (південна частина Азії) середньорічна температура становить +29°С.

Дощі й посуха

Десять найбільших повеней 20 ст. мали місце в Азії – в Китаї, Бангладеш та Індії. Мусонні вітри з Індійського океану приносять зливи в більшу частину Південної і Східної Азії. Водночас на величезних просторах Центральної Азії випадає дуже мало опадів. Тут переважають пустелі, наприклад, пустеля Гобі.

Небезпечна зона континенту Азії

Оскільки Азія розташована в зоні розломів земної кори, багато азіатських країн у 20 ст. пережили значні землетруси. Особливо постраждала Японія. Узбережжя Східної та Південно-Східної Азії також часто зазнають навали тайфунів – жорстоких ураганів, що приходять із Китайського моря.

Тварини Азії в небезпеці

Фото снігового барса - вимираючий вид. Шкода!!!

Фото снігового барса – вимираючий вид. Шкода!!!

В Азії живуть тисячі видів тварин, особливо багато їх у тропічних південних та південно-східних областях континенту. Але люди, розорюючи нові землі та полюючи на тварин заради їх їутра, поставили деякі види на межу знищення. До списку вкрай рідкісних тварин входять зокрема, гігантська панда, орангутанг, тигр і сніговий барс.

Якщо ж говорити про снігового барса, він живе у глухих частинах Центральної Азії. Світла плямиста шкура робить барса непомітним серед гір, однак, ця ж цінна шкура снігового барса і наражає його на небезпеку.

Дари землі

Рис – основна зернова культура спекотної, щедрої на опади Південної Азії. Північніше клімат більш прохолодний і менш вологий, там сіють пшеницю, овес і просо. Але основним джерелом багатства таких країн, як Індія, Індонезія та Цейлон (Шрі-Ланка), протягом століть були прянощі, наприклад перець та гвоздика. Серед інших важливих сільськогосподарських культур – чай, тютюн, бавовна, цукрова тростина, кава, какако-боби, джут і фрукти. Ліси вкривають третину території азіатської частини Росії і 20% решти континету.

Китай – найбільший виробник рису в світі. Рис вирощують у вологих районах на південь від річки Янцзи.

Природні ресурси Азії

Корисні копалини, одна з найважливіших статей експорту Азії. Метали, зокрема алюміній, а також вугілля та природний газ, без яких не може обійтися сучасна промисловість, експортуються до багатьох країн світу. В Азії розташовані п’ять країн – найбільших експортерів нафти: Саудівська Аравія, Ірак, Кувейт, Об’єднані Арабські Емірати, Іран.

Спосіб життя людей Азії

У пустельних областях Ірану та Саудівської Аравії, а також у степах Монголії і країн, що межують з нею, живе багато кочових племен. Вони розводять верблюдів, кіз, овець та коней. В інших країнах, наприклад в Індії, Індонезії та Китаї, переважна частина населення займається землеробством.

Традиційне заняття монголів, які живуть на неродючих землях Центральної Азії, – тваринництво. Верблюди-бактріани (двогорбі верблюди) використовуються як гужові тварини.

Яків використовують у гірських районах Тібету як домашніх тварин. Вони дають м’ясо і молоко. З їх шкури виготовляють одяг. На яках також перевозять вантажі.

Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.