Атмосфера – газова, захищаюча оболонка навколо Землі

Атмосфера Землі. Атмосфера – газова оболонка навколо Землі – захищає нас від сонячної радіації і складається з повітря, яким ми дихаємо. Без неї життя на Землі було б неможливе.

Гази, які утворюють атмосферу Землі, утримуються біля неї силою тяжіння. Атмосферу можна розділити на чотири шари: тропосферу, стратосферу, іоносферу та екзосферу. Кожен шар містить суміш газів і стає розрідженішим, що далі перебуває від поверхні Землі.

Атмосфера Землі постійно еволюціонує. Мільйони років тому вона містила велику кількість вуглекислого газу. Кисень в атмосфері з’явився близько 1800 млн років тому, але високорозвинуте життя стало можливим, коли сформувався озоновий шар.

Зона погоди

Найнижчий і найщільніший шар атмосферу – тропосфера. Вона починається відразу біля земної поверхні й товщина її дорівнює близько 13 км. Тропосфера містить 78% азоту, 20% кисню і невелику кількість інших газів і забезпечує життя на Землі. У цьому шарі формуються хмари, і від процесів, які в ньому відбуваються, залежить зміна погоди на планеті.

Озоновий шар

Над тропосферою розміщений 50-кілометровий шар стратосфери. Тут звичайно пролягають авіатраси, а поруч з її верхньою межею розташовується озоновий шар, який поглинає більшу частину шкідливого ультрафіолетового випромінювання Сонця. Утворення дір в озоновому шарі пояснюють викидом промисловістю в атмосферу хімічних речовин, таких як фреони, що їх застосовують в аерозольних балончиках, вогнегасниках та холодильниках.

Іонізація повітря

Як виглядає полярне сяйво? Та чому відбувається.

Як виглядає полярне сяйво? Та чому відбувається.

Над стратосферою розміщений шар іоносфери. У цьому шарі нейтральні атоми газів під впливом сонячного випромінювання перетворюються в заряджені частинки (іони). Температура у верхньому шарі іоносфери (який називається термосферою) може досягати 2000°С.

В атмосфері над Арктикою та Антарктидою заряджені частинки, що летять від Сонця, зіштовхуються з частинками земної атмосфери, утворюючи мерехтливі смуги світла, які називаються полярним сяйвом.

Зливаючись із космосом

На висоті 500 км від поверхні Землі іоносфера переходить в екзосферу, яка простягається в космос на кілька тисяч кілометрів. У цьому шарі будь-яка молекула газу рухається в бік відкритого космосу.

Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.