5 речей, від яких глючить наш мозок

5 речей, від яких глючить наш мозокЯкщо ми ні з того ні з сього, без попередньої підготовки, запропонуємо нашому мозку поміркувати на тему чотиривимірних гиперкубов, квантової механіки або нескінченної сукупності – він збунтується. І буде правий. Однак що стосується сприйняття більш-менш приземлених предметів з повсякденного життя – тут наше сіре речовина зазвичай справляється. За кількома кричущими винятками.

У цій статті ви знайдете п’ять звичайних, повсякденних речей, які, як не дивно, викликають у нас «мозкові глюки»:

Двері

Вам коли-небудь траплялося увійти в кімнату з певною метою (взяти, що-небудь, наприклад), а потім геть забути, навіщо прийшли? Виявляється, причина цих дивних провалів пам’яті криється… у дверях.

Психологи Університету Нотр-Дам (недалеко від Чикаго, США) виявили, що при проходженні через дверний проріз у свідомості спрацьовує механізм, умовно званий «межа подій», який відділяє один набір думок і спогадів від іншого, прямо як епізоди в кіно.

Ваш мозок автоматично відправляє в архів» ті думки, які володіли вами в попередній кімнаті, і очищає простір для нових. «Межі подій» зазвичай допомагають упорядкувати наші думки і спогади, оскільки ми постійно пересуваємося і переключається на нові завдання.

Але коли ми намагаємося згадати, навіщо прийшли… що збиралися робити… чи знайти… можуть виникнути складності.

Звукові сигнали

Що дратує вас більше: дзвінок будильника, гудок автомобіля, який застряг у пробці або нагадування вашого мобільника, що у нього закінчується зарядка? Жоден з цих звуків не пестить наш слух. Ці звукові сигнали стали своєрідним саундтреком сучасного світу, але кожен з них продовжує нас дратувати, тому що викликає маленький «мозковий глюк».

Еволюція не привчила нас до подібного роду звуковим сигналам, тому ми намагаємося їх усвідомити. Природні звуки створюються передачею енергії, часто від удару одного предмета іншим, як при барабанному бою. У цьому випадку енергія передається в барабан і потім поступово розсіюється, і звук поступово вщухає.

Наша система сприйняття інформації використовує згасання звуку, щоб зрозуміти, що відбувається – що звучить і чому. А сучасні звукові сигнали – це як машина, яка їхала зі швидкістю 60 миль на годину і, замість того, щоб повільно загальмувати, раптово вдарилася в стіну. Звук не змінюється, не вщухає, і наш мозок ніяк не може зрозуміти, що це таке і звідки взялося.

Фотографії

З фотографіями схожа історія. Як бабуся, яка навчилася користуватися інтернетом, але так до нього і не звикла, ми постійно робимо знімки, але підсвідомо наш мозок все ще не в змозі відокремити їх від об’єктів або людей, на них зображених.

Наприклад: Дослідження показали, що якщо людині запропонувати метати дротики в фотографію, з зображенням на якій у нього нічого не пов’язано, його влучність буде набагато нижче, ніж для тих же цілей йому надати фотографію Гітлера або особистого найлютішого ворога.

Під час експерименту з’ясувалося, що якщо людину попросити розрізати на дрібні шматочки фотографії, пов’язані з дитячими спогадами, у нього може виникнути підвищене потовиділення.

Оскільки у нас за плечима немає мільйона років практики, наш мозок досі не в змозі відрізнити видимість від реальності.

Телефони

У вас буває так: ви відчуваєте, що телефон вібрує, дістаєте його, і з подивом дивіться на неживий екран? Якщо у вас, як і у більшості людей, час від часу виникають подібні «фантомні вібрації», це відбувається тому, що ваш мозок робить неправильні висновки, намагаючись упорядкувати хаос вашого життя.

Бідний мозок постійно піддається бомбардуванню інформацією різного роду. Йому доводиться фільтрувати непотрібний шум і виокремлювати важливі сигнали. В доісторичні часи наші предки постійно брали криві гілки за змій.

Сьогодні мозок невірно інтерпретує все, починаючи від шарудіння одягу і закінчуючи дзюрчанням в шлунку, і поспішає нам повідомити, що нам телефонують, або надіслали СМС.

Точно так само трапляються і ілюзії вібруючого телефону.

Колеса

Помічали, що іноді в кіно здається, ніби колеса автомобіля обертаються у зворотний бік? Це тому, що камери фіксують нерухомі зображення з певною частотою, а мозок заповнює проміжки між зображеннями, створюючи ілюзію безперервного руху між схожими кадрами. Якщо колесо робить велику частину обороту між одним і іншим кадром, то найбільш очевидне для мозку напрямок руху – зворотне, оскільки цей напрям передбачає мінімальну різницю між кадрами.

Однак, ефект коліс, що обертаються у зворотний бік може виникнути і в реальному житті. Основна теорія, що пояснює це явище, що полягає в наступному: мозок сприймає рух приблизно так само, як і камера – у вигляді послідовних статичних зображень.

Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.