5 найбільш популярних і безглуздих міфів про шкоду глютену

5 найбільш популярних і безглуздих міфів про шкоду глютенуМи розглянули п’ять найбезглуздіших і безпідставних чуток про шкоду глютену і з’ясували, чому більшості людей його вживання не завдасть ніякої шкоди.

Глютеном, або клейковиною, прийнято називати групу запасаючих білків пшениці, жита, ячменю та інших злакових рослин. Останнім часом, поряд із кампанією проти ГМО, прихильники здорового способу життя» почали активно критикувати вживання продуктів, що містять глютен, придумуючи часто безглузді міфи і чутки про клейковині.

Відразу потрібно сказати, що, за даними Всесвітньої організації гастроентерологів (WGO), приблизно 1% людей у всьому світі страждає на целіакію — рідкісної генетичної непереносимістю продуктів харчування, в складі яких є глютен. Таким людям суворо не рекомендовано вживати будь-які продукти з пшениці, жита чи ячменю. Молоко, для порівняння, не може перетравлювати кожен п’ятий житель Росії або дев’ять з десяти дорослих китайців.

Травна система 99% населення толерантно ставиться до глютену. Клейковина, зрештою, не якийсь отруйний білок, штучно створений злими вченими в лабораторіях. У пшениці, жита і ячменю, крім глютену, міститься багато вітамінів і мінералів, необхідних організму. Цільнозернові продукти, крім іншого, знижують ризик виникнення серцевих захворювань і цукрового діабету. Тим не менш міфів про шкоду глютену останнім часом з’явилося дуже багато, щоб не приділяти належної уваги їх розвінчання.

Міф 1. Глютен неодмінно призводить до здуття живота, метеоризму

У журналі Національного центру біотехнологій та інформації були опубліковані результати експериментів, проведених подвійним сліпим методом тестування, які довели, що прийом здоровими людьми продуктів, що містять глютен, не приводить до якого-небудь дискомфорту з боку травної системи.

Всі розмови про те, що вживання продуктів з клейковиною веде до здуття живота, безпідставні. Прислухайтеся до свого організму: якщо після того, як ви поїли, наприклад, хліб, ви не відчуваєте дискомфорту, відмовлятися від нього просто безглуздо.

Міф 2. Вживання глютену веде до ожиріння

Лобісти безглютенової дієти часто говорять, що вживання продуктів, що містять глютен, призводить до ожиріння. Це правда, але тільки частково. За умови, що ви ведете пасивний спосіб життя, борошняні продукти будуть сприяти відкладенню жиру, проте глютен тут ні при чому: як правило, хліб і булки — високовуглеводна і висококалорійна їжа, і саме безконтрольне вживання простих вуглеводів може привести до проблем із зайвою вагою.

Міф 3. Глютен призводить до аутоімунних захворювань

Мова знову про целіакії. Прихильники безглютенової дієти впевнені, що це захворювання можна заробити або підхопити, як застуду. Насправді целіакія, як вже було сказано, — рідкісне генетичне захворювання. Вживаючи в їжу продукти, що містять глютен, її не заробити.

Міф 4. Глютен збільшує ризик серцево-судинних захворювань

На сьогоднішній день не було проведено жодного наукового дослідження, результати якого підтвердили цю тезу. До проблем із серцем можуть призводити важкі інфекційні захворювання начебто ангіни, багата на холестерин дієта, зловживання алкоголем і куріння тютюну, а не вживання містять глютен продуктів.

Міф 5. Глютен викликає рак

Напівправда, що базується на дослідженні, результати якого довели, що зниження споживання продуктів, що містять глютен, призводить до зниження ризику утворення злоякісних пухлин в кишечнику. При цьому експериментальна група складалася з осіб, хворих на целіакію, тобто людей, для яких клейковина — сторонній продукт на генетичному рівні.

Часто ці результати узагальнюють і проектують на здорових людей, що є некоректним.

Тільки організм людини може диктувати йому, які продукти є, а від яких потрібно відмовитися. Прислухайтеся до реакцій свого організму на з’їдену їжу і не поспішайте міняти раціон на підставі не підтверджених науковими даними чуток, як би багато їх не було у вашому інформаційному полі.

Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.