10 найсильніших і швидкодіючих отрут

10 найсильніших і швидкодіючих отрутУ світі існує безліч отрут самої різної природи. Деякі з них діють практично миттєво, інші можуть мучити жертву отруєння роками, повільно руйнуючи його зсередини. Правда, поняття отрути не має чітких меж. Тут все залежить від концентрації. І часто одне і те ж речовина може виступати і в ролі смертельної отрути, і в ролі одного з найнеобхідніших компонентів для підтримки життя. Яскравим прикладом такої подвійності є вітаміни – навіть невелике перевищення їх концентрації здатен повністю зруйнувати здоров’я чи убити на місці.

Тут ми пропонуємо поглянути на 10 речовин, які відносяться до чистих отрут, причому входять у групу найбільш небезпечних і швидкодіючих.

Ціанід

Ціанідами називається досить велика група солей синильної кислоти. Вони всі, як і сама кислота, надзвичайно отруйні. У минулому столітті і синильна кислота і хлорциан використовувалися в якості бойових отруйних речовин, і на їхньому рахунку десятки тисяч життів.

Ціаністий калій теж знаменитий своєю надзвичайною токсичністю. Всього 200-300 мг цього білого порошку, що нагадує по вигляду цукровий пісок, досить, щоб убити дорослу людину буквально протягом декількох секунд. Завдяки такій малій дозі і неймовірно швидкої смерті, ця отрута вибрали, щоб піти з життя Адольф Гітлер, Йозеф Геббельс, Герман Герінг та інші нацисти.

Цією отрутою намагалися отруїти Григорія Распутіна. Правда, відправники підмішали ціанід в солодке вино і тістечка, не знаючи про те, що цукор є одним найпотужніших антидотів для цієї отрути. Тому, зрештою, їм довелося скористатися пістолетом.

Бацила сибірської виразки

Сибірська виразка – це дуже важке, стрімко розвивається захворювання, яке викликають бактерії Bacillus anthracis. Існує кілька форм сибірки. Сама «невинна» – це шкірна. Навіть при відсутності лікування смертність від цієї форми не перевищує 20%. Кишкова форма вбиває близько половини хворих, а ось легенева форма – це майже вірна смерть. Навіть з допомогою новітніх методик лікування сучасним лікарям вдається врятувати не більше 5% хворих.

Зарин

Зарин був створений німецькими вченими, які намагалися синтезувати потужний пестицид. Але свою похмуру славу ця смертельна отрута, що викликає швидку, але дуже болісну смерть, придбала не на сільськогосподарських полях, а як хімічну зброю. Зарин протягом десятиліть тоннами виробляли у військових цілях, і тільки в 1993 році його виробництво було заборонено. Але незважаючи на заклики до повного знищення всіх запасів цієї речовини, і в наш час його застосовують як терористи, так і військові.

Аматоксины

Аматоксины – це ціла група отрут білкової природи, що містяться в отруйних грибах сімейства аманитовые, в тому числі і в смертельній блідої поганки. Особлива небезпека цих отрут полягає в їх «повільності». Потрапляючи в організм людини, вони відразу ж починають свою руйнівну діяльність, але перше нездужання потерпілий починає відчувати не раніше ніж через 10 годин, а іноді і через кілька діб, коли лікарям вже дуже важко що-небудь зробити. Навіть якщо такого пацієнта вдається врятувати, все одно він буде все життя страждати від болісних порушень функцій печінки, нирок і легень.

Стрихнін

Стрихнін у великих кількостях міститься в горішках тропічного дерева чилибуха. Саме з них він був отриманий в 1818 році французькими хіміками Пеллетьє і Каванту. У малих дозах стрихнін може використовуватися як ліки, підвищує обмінні процеси, поліпшує діяльність серця і лікування паралічів. Його навіть активно використовували як протиотрута при отруєннях барбітуратами.

Тим не менш, це один з найсильніших отрут. Його смертельна доза навіть менше, ніж у знаменитого ціаністого калію, але діє він набагато повільніше. Смерть від отруєння стрихніном настає приблизно через півгодини жахливих мук і найсильніших судом.

Ртуть

Ртуть надзвичайно небезпечна у всіх своїх проявах, але особливо сильний шкоди завдають її пари і розчинні сполуки. Навіть невеликі кількості ртуті, що потрапили в організм, викликають важкі ураження нервової системи, печінки, нирок і всього шлунково-кишкового тракту.

При надходженні в організм невеликих кількостей ртуті процес отруєння йде поступово, але невідворотно, так як ця отрута не виводиться, а навпаки, накопичується. У давні часи ртуть дуже широко застосовували для виробництва дзеркал, а також фетру для капелюхів. Хронічне отруєння парами ртуті, що виражалося в розладі поведінки аж до повного божевілля, в той час носило назву «хвороби старого капелюшника».

Тетродотоксин

Цей надзвичайно сильна отрута міститься в печінці, молоці та ікрі знаменитої риби фугу, а також у шкірі та ікрі деяких видів тропічних жаб, восьминогів, крабів і в ікрі каліфорнійського тритона. З впливом цієї отрути європейці вперше познайомилися в 1774 році, коли на кораблі Джеймса Кука команда з’їла невідому тропічну рибу, а помиї від обіду були віддані корабельним свиням. До ранку всі люди важко захворіли, а свині повиздихали.

Отруєння тетродотоксином дуже важке, і навіть сьогодні лікарям вдається врятувати менше половини всіх отруєних.

Цікаво відзначити, що знаменитий японський делікатес риба фугу готується з риби, в якій вміст найнебезпечнішого токсину перевищує смертельні для людини дози. Любителі цього частування в буквальному сенсі слова довіряють свої життя мистецтву кухаря. Але як не намагаються кухаря, нещасних випадків уникнути не вдається, і щороку кілька гурманів гине, поласувавши вишуканим блюдом.

Рицин

Рицин – це надзвичайно сильна отрута рослинного походження. Велику небезпеку являє собою вдихання його дрібних крупинок. Рицин приблизно в 6 разів більш сильна отрута, ніж ціанистий калій, але в якості зброї масового ураження він не використовувався через суто технічні труднощі. Зате різні спецслужби і терористи дуже «люблять» це речовина. Політики та громадські діячі із завидною регулярністю отримують листи, начинені рицин. Правда, справа досить рідко доходить до смертельного результату, так як проникнення рицину через легені має досить низькою ефективністю. Для стовідсоткового результату необхідно вводити рицин безпосередньо в кров.

Ві-Екс (VX)

VX, або, як його ще називають, ВІ-газ, – відноситься до розряду бойових отруйних газів, які надають нервово-паралітичну дію. Він теж з’явився на світ в якості нового пестициду, але незабаром військові стали використовувати його у своїх цілях. Симптоми отруєння цим газом проявляються вже через 1 хвилину після його вдихання або попадання на шкіру, а смерть настає через 10-15 хвилин.

Токсин ботулізму

Ботулотоксин виробляється бактеріями Clostridium botulinum, які є збудниками небезпечної хвороби – ботулізму. Це найсильніша отрута органічної природи і один з найсильніших отрут в світі. У минулому столітті ботулотоксин входив у арсенали хімічної зброї, але в той же час велися активні дослідження, що стосуються його застосування в медицині. І сьогодні величезна кількість людей, бажаючих хоча б на час повернути гладкість шкіри, відчувають на собі вплив цього страшного отрути, який входить до складу популярного лікарського препарату «Ботокс», що ще раз підтверджує справедливість знаменитого вислову великого Парацельса: «Все — отрута, все — ліки; те й інше визначає доза».

Поделиться в соц.сетях:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.